Grad Makarske ide u smjeru ograničavanja stambene izgradnje i apartmanizacije

Na prvoj radnoj sjednici Gradskog vijeća donesena je odluka o izradi izmjena i dopuna Prostornog plana Grada Makarske kojima je cilj ograničavanje stambene izgradnje i apartmanizacije. Odluka je donesena nakon duge i burne rasprave, u kojoj niti oporbeni vijećnici nisu sporili da je pokretanje novih izmjenama Prostornog plana nužno, ali su imali svoje primjedbe vezane za proceduru, javljaju iz Grada Makarske.
Zašto su izmjene Prostornog plana nužne i što će njihovo donošenje promijeniti u vizuri grada govorila je Petra Jerković iz Društva arhitekata Split koje je Grad Makarska nedavno angažirao za stručnu pomoć.
-Makarska je postala simbol betonizacije u Hrvatskoj i zato su pred vama hitne mjere kojima je cilj to promijeniti. Izmjene i dopune su samo tekstualne, jer bi grafičke zahtijevale dodatnu proceduru ali vjerojatno će se u dogovoru s gradonačelnikom ići i u grafičke izmjene. Najbitnije je da je cilj ovih izmjena ograničiti preizgrađenost i apartmanizaciju.Idemo na restriktivnije mjere za novu gradnju, interpolaciju, sve vrste građevina, korekciju koeficijenata iskoristivosti i izgrađenosti, postotka prirodnog zelenila jer je do sada bilo propisano samo za stambene namjenu a za ostale se uopće ne spominje, a i ovo što je propisano nije propisano dovoljno detaljno i restriktivno. Moraju se redefinirati udaljenost od međa, uvjeti gradnje prometne infrastrukture, ukinuti mogućnost gradnje stambenih i smještajnih kapaciteta unutar komunalne zone, detaljnije definirati pomoćne građevine, uvođenje obveze raspisivanja urbanističkih ili arhitektonskih natječaja za zgrade javne i društvene namjene ali i one koje su u privatnom vlasništvu ali su od velikog značaja za grad, najavila je Jerković dodavši da je DAS donio smjernice po kojima će izrađivač raditi odredbe novog plana.
Na primjedbe oporbenog HDZ-a koji je tražio da se odluka skine s dnevnog reda jer nisu pribavljena prethodna mišljenja nadležnog odjela Županije i Ministarstva, odgovorio je Tonći Vuković, voditelj Odsjeka za prostorno plansku dokumentaciju Grada Makarske koji je pojasnio da je i do sada bila slična praksa da se potrebna mišljenja traže paralelno s procedurom odnošenja odluke. – Nepotrebno je na sjednici raspravljati je li odluka zakonita ili ne kad sve odluke idu na nadzor u nadležna ministarstva i oni će reći konačni sud. Mnogo puta smo mijenjali plan i taj odjel nam je paralelno davao mišljenje a ne prethodno. Otprilike, praksa je bila kao i danas, odgovorio je Vuković.
Vijećnici NLO-a više su puta naglasili da podržavaju odluku ali da drže kako je trebalo napraviti analizu postojećeg stanja te da je prijedlog prethodno morao proći Odbor za prostorno uređenje i promet kao savjetodavno tijelo Gradskog vijeća, a koji na žalost nije formiran. Primjedbi je bilo i na angažiranje Društva arhitekata Split kao savjetodavno tijelo gradonačelnika.
– Slikovito rečeno imamo požar i ne možemo analizirati jer će izgorjeti cijela šuma. Ovo su hitne protupožarne mjere. Ne znam što je sporno, pokrećemo proceduru za izmjene plana i stavljanja UPU Platna van snage u dogovoru sa strukom. U svom prvom intervjuu sam rekao da mi nije jasno zašto se struka ne konzultira po pitanju Prostornog plana jer je Makarska postala simbol betonizacije i devastacije. Jedan od prvih poteza koji smo napravili je okupljanje stručnjaka iz Društva arhitekata. Sporazum je javno objavljen i iz njega je jasno da je njihova uloga stručno savjetovanje. Preuzimamo odgovornost i nećemo čekati 4 godine da donesemo izmjene plana. Zato je ova odluka na prvoj radnoj sjednici. I sutra kad bude tema prijedlog uređenja Peškere ili Trga Hrpina ili bilo kojeg javnog prostora prvo ćemo se savjetovati sa Društvom arhitekata oko provođenja natječaja. Mislim da je to korak naprijed u odnosu na sve dosadašnje gradske vlasti. Žao mi je što se ne slažete da je to dobar put i mislim da ne bi trebalo podmetati nogu. Da su moji prethodnici imali neko savjetodavno tijelo mi vjerojatno ovu odluku danas ne bismo trebali donositi. Pokušavamo oplemeniti prostor koji se uništavao zadnjih 20 godina i učiniti ga humanijim za naše građane, istaknuo je Paunović poručivši da nije vrijeme tražiti ”dlaku u jajetu”.
– Ponosna sam zbog ove odluke. Možemo biti robovi procedure i dopustiti da netko drugi upravlja našom sudbinom i čekati neka mišljenja. Ovo je prijedlog pokretanja izmjena prostornog plana o kojem mi raspravljamo na prvoj sjednici. U kampanji smo to govorili pa su neki mislili da su to samo floskule za dobivanje glasova. A govorili smo istinu i danas smo to učinili. To je bio naš cilj, kazala je i predsjednica Gradskog vijeća Gordana Muhtić.
Odluku su podržali vijećnici SDP-a, Stjepan Zelić i vijećnici NLO-a dok su vijećnici HDZ-a bili protiv.