Splitski SDP će tražiti tematsku sjednicu Gradskog vijeća o Brodosplitu

Splitski SDP zatražit će sazivanje tematske sjednice Gradskog vijeća o stanju u Brodosplitu u kojem je u ožujku privremeno zaustavljena proizvodnja jer mu je blokirano 60 milijuna eura kredita banke u ruskom vlasništvu nakon napada Rusije na Ukrajinu.
-Predložit ću tematsku sjednicu Gradskog vijeća na kojoj ćemo tražiti dolazak predstavnika vlade i Brodosplita kako bismo doznali ima li splitski škver ikakvu budućnost ili je riječ samo o mrtvacu na kojem treba napraviti obdukciju- rekao je tajnik splitskog SDP-a i vijećnik Davor Matijević na konferenciji za novinare u srijedu.
Dodao je kako je o tomu razgovarao i s gradonačelnikom Splita Ivicom Puljkom te da se i on složio s takvom idejom i pri tomu je izrazio zabrinutost stanjem u Brodosplitu. Po Matijevićevom tumačenju u splitskom škveru je riječ o gospodarskoj katastrofi jer je tvrtka, kada ju je prilikom kupnje preuzeo Tomislav Debeljak, imala 3400 radnika a sada ih je stotinjak od kojih samo pedesetak prima plaću.
-Splitski škver ima bogatu tradiciju, preporodio je ratova i nedaće i žalosno je da se ta kompanija ugasila 2022. i šaptom pala- rekao je Matijević.
Istaknuo je kako se uopće ne zna koliko je Brodosplit zadužen ali se zna da postoje “razne dubioze.”
-Nitko ne postavlja pitanje što će biti s pola milijuna četvornih metra zemljišta na vrijednoj lokaciji – o tomu šute sindikati, političari i institucije- rekao je Matijević.
Odgovarajući na novinarska pitaj u vezi s vlasništvom zemljišta na kojem je smješten Brodosplit, Matijević je kazao kako je prilikom potpisivanja kupoprodajnog ugovora između Debeljaka i vlade onda su “oni ( novi vlasnici škvera) dobili pravo an to zemljište.”
-E sad, koji su točno uvjeti, to je ono što ćemo tažiti od Vlade da nam obrazloži na tematskoj sjednici Gradskog vijeća- dodao je Matijević.
Na pitanje kako tumači činjenicu da Brodosplit, tvrtka iz Hrvatske koja je članica NATO-a, dovodi tu tvrtku u ovisnost o ruskoj banci, Matijević je kazao kako se “ništa ne događa slučajno.
-Sve se planski radilo i guralo škver u situaciju u kojoj je sada, te je pitanje hoće li netko snositi konsekvence zbog ovakvog nemara i nebrige- rekao je.