Slavlje trojice arhanđela u Podbablju, Runje: Pobjednici smo onda kada činimo dobro!

Crkva se danas spominje trojice arhanđela: Mihaela, Gabrijela i Rafaela. Mihael ili u narodu Mihovil svakako je najpoznatiji među trojicom navedenih. Ove godine pala je nedjelja na 29. rujna kada se spominjemo trojice čuvara Božje vojske.
Diljem Imotske krajine slavi se sveti Mihovil, zaštitnik policije: Proložac, Runovići, Krivodol (Gornji Ujevići) i Podbablje Gornje (Gudelji). Baš u Podbablju na brdu u Gudelja, uz procesiju služena je i sveta misa koju je predvodio pomoćnik u župi Podbablje i profesor na KBF-u u Splitu fra Domagoj Runje.
-Mi danas slavimo blagdan sv. Mihovila Arkanđela, ali i još dvojice anđela, koji baš i nisu tako popularni kao sveti Mihovil. Svi znamo tko je anđeo Gabrijel i treći Rafael. El na hebrejski znači Bog. Anđeo Rafael pokazao je što može učiniti čovjek i kako se trebamo ponašati. Gabrijel je nježan i dolazi Blaženoj djevici Mariji reći da Božja snaga nije u oružju, mišićima, već u nježnosti i blagosti. Mihael ili Mihovil poručuje da uvijek pobjeđuje dobro. U ratu na nebu pobijedio je Božji anđeo i to je nama poruka da je život borba u kojoj smo pobjednici onda kada činimo dobro. Naša vjera završava s Kristovim uskrsnućem, kazao je u propovijedi fra Domagoj Runje.
TEKST I FOTO: DARKO LONČAR