Budućnost Dalmatinske zagore: turizam, poljoprivreda, vrtići, IT sektor…

Splitsko-dalmatinska županija i Slobodna Dalmacija organizirali su danas u Imotskom konferenciju “Demografska obnova Dalmatinske zagore"
Konferenc demografija Zagora – 021 portal

Poljoprivreda, turizam, IT sektor, bolja prometna infrastruktura, širokopojasni Internet i izgradnja dječjih vrtića zalog su za budućnost demografije, a skorašnji prelazak na Euro mogao bi privući i pokojeg stranog investitora u ulaganje od nekih proizvodnih pogona. Tako bi mogli sumirati današnju konferenciju „Demografska obnova Dalmatinske zagore“, održanu u Imotskom organizirane od strane Slobodne Dalmacije, a koja je u Pučko učilište u Imotskom privukla veliku zanimaciju publike.

Pored župana Blaženka Bobana, zamjenika Ante Šošića, bivšeg ministra EU fondova Marka Pavića, Miroslava Rubića iz državnog ureda za demografiju, gradonačelnika Trilja Ivana Bugarina konferenciji su bili prisutni i predstavnici lokalnih vlasti Imotske krajine. Demografija, tema je koja okuplja i oko koje se uvijek ima što za reći, a demografski problem Dalmatinske zagore vidljiv je već dugo vremena. Rubić i sam kaže kako taj problem nije od jučer, ali da je za neko instant rješenje potrebna godina do dvije da bi polučilo rezultate. Župan Boban pohvalio se do sada učinjenim i kazao kako problem leži u nama samima.

-Nulta je ovo tema za ovaj kraj i za cijelu županiju. Demografija je i psihološki trenutak, a osnovni problem je naš egoizam. Naše mjere „Tu je tvoj dom“ s 224 potpisana ugovora za OPG-ovce daje rezultate. Nadam se da ćemo nastaviti s ovakvim tribinama- kazao je župan Blaženko Boban.

Bivši ministar, a sada predsjednik Odbora za regionalni razvoj i EU fondove Marko Pavić kazao je kako osnovni alat za bolju demografiju leži u EU fondovima.

-Sveobuhvatna politika nije samo problem Hrvatske. Treba cesta, treba Internet, a zašto ne bi netko uz određenu subvenciju otvorio vlastitu tvrtku? EU fondovi alat su koji mijenjaju Hrvatsku i nama je da ih iskoristimo- kazao je Pavić.

Kad su u pitanju proizvodni pogoni, u bližoj nam okolici ruže baš i ne cvjetaju. Naime, kako kaže triljski gradonačelnik Ivan Bugarin gospodarska zona u njegovim Čaporicama muku muči s deficitom radne snage, no Grad Trilj s projektima ide dalje.

-Grad Trilj ima lokaciju na kojoj možemo napraviti iskorak. Imamo 380 zaposlenih, od toga 60 Nepalaca i 20 Indijaca. Nedostaje radne snage. Grad Trilj daje pomoć pri ishođenju dozvola, plaćamo priključke za struju i vodu, ali sve te mjere ne pomažu i daljnjim projektima nadam se da ćemo privući radnu snagu. Mladi nam idu zbog katastarskog zemljišnika i ako to ne riješimo, imat ćemo i dalje problema, kazao je gradonačelnik Trilja Ivan Bugarin koji na području Cetinke priprema projekt nazvan 330 ili projekt nove generacije.

Riječ je o kompleksu s 200 stanova grada Trilja za mlade obitelji, dječjem vrtiću u izradi, tržnici i IT sektoru, koji će imati svoje poslovne prostore.

-Iduće godine imat ćemo sve potrebne dozvole za taj projekt- kazao je Bugarin.

Načelnik općine Primorski Dolac Joško Dujmović zatekao je svoju općinu s ogromnim dugom prilikom preuzimanja načelničke dužnosti. Sada su kaže stabilni uz pomoć županije i redovito se prijavljuju na natječaje. Pozitivu mjesta vidi u turizmu.

-Općinu sam zatekao s ogromnim dugom i s malim primanjima. Bilo je teških trenutaka, no danas smo stabilni. Prijavili smo se na 1000 projekata i tu smo dosta uspješni. Imamo vrtić koji funkcionira već godinu dana, turizam razvijamo od svibnja do listopada. Većina ljudi živi u mjestu, puno njih ima OPG- kazao je Dujmović.

Sve u svemu zanimljiva tema o kojoj će se sigurno još dugo raspravljati.

TEKST I FOTO: DARKO LONČAR

Događanja
Imotski
Splitsko-dalmatinska županija