Gorivo poskupljuje već u utorak, mogli bi rasti i troškovi prijevoza putnika
Dusko Jaramaz/PIXSELL Cijene goriva mogle bi još rasti. Građane koji planiraju putovati autobusom uskoro bi mogle dočekati skuplje karte. Rast cijena goriva povećava troškove prijevoznika, a dio tog tereta mogao bi se preliti i na putnike.
– Cijena troška za samog putnika će se povećati u načelu, u prosjeku za trećinu onoga koliko košta povećanje goriva. Znači ako je povećanje cijene goriva 15 posto, to bi za putnika značilo povećanje cijena od 5 posto, rekao je Hrvoje Meštrović iz Udruge autobusnih prijevoznika.
Ako kriza potraje, lančanom reakcijom mogli bi rasti i drugi troškovi, što bi osjetili i ostali vozači.
Veće cijene goriva očekuju se već idući utorak, doznaje Dnevnik.hr.
– Veće za 23 centa što se tiče dizela, a za 8 centi što se tiče benzina, rekao je Marijan Krpan iz Agencije za ugljikovodike.
Razlog je rast cijena derivata na mediteranskom tržištu.
– Recimo dizel je skočio sa 750 dolara po toni na današnju cijenu od 1120 dolara po toni, to je stvarno bitna promjena u cijeni. Isto tako i benzin je skočio, nešto manje on, za neto više od 100 dolara po toni, dodao je Krpan.
Prosječan spremnik dizela tako će stajati oko 11 i pol eura više, dok će za benzin poskupljenje iznositi oko četiri eura.
Konačne cijene ovisit će i o zatvaranju burzi u ponoć.
– Mi ćemo u subotu ujutro napraviti sve proračune, poslati to na Vladu a Vlada će odlučiti hoće li primijeniti mjere ili pričekati razvoj situacije, poručio je Krpan.