Gradska knjižnica Marka Marulića knjižnica godine

Splitska Gradska knjižnica Marka Marulića dobitnica je priznanja Knjižnice godine, koje Hrvatsko knjižničarsko društvo dodjeljuje najboljoj knjižnici za iznimne rezultate ostvarene u području kreativnosti, inovativnosti i unaprjeđivanja kvalitete rada u hrvatskim knjižnicama.
U obrazloženju povjerenstva Hrvatskoga knjižničarskog društva ističe se kako je ove godine to priznanje pripalo Gradskoj knjižnici Marka Marulića u Splitu jer se “istaknula svojim inovativnim djelovanjem te značajnim iskoracima kao vodeća kulturna, odgojno-obrazovna i javna ustanova u svojoj zajednici”.
Priznanje za Knjižnicu godine dodijeljeno je danas u Hrvatskome domu u Splitu. Ravnateljica Gradske knjižnice Marka Marulića u Splitu Grozdana Ribičić rekla je da im nagrada mnogo znači jer je prepoznat njihov cjelokupan trud. Podsjetila je da su pokrenuli mnogo projekata i programa u teškim vremenima pandemije.
-Pandemija nas nije slomila, baš suprotno – pronašli smo način da joj se othrvamo kreacijama, inovacijama i timskim radom. Imamo odličan tim djelatnika, podršku grada i županije te Ministarstva kulture i medija- rekla je Ribičić.
Podsjetila je da su projektu Zavičajne kuće dobili ostavštinu Jakše Fiamenga i obitelji Ljube Stipišića Delmate, kojom su otvorili kulturnu kreativnu knjižnicu u gradskome središtu, gdje su uredili jedan zapušteni prostor kao spomen-sobu. Kako je dodala, taj novi poetsko-glazbeni odjel ima Spomen-sobu Ljube Stipišića Delmate i privatnu knjižnicu Jakše Fiamenga na drugoj adresi.
Također je rekla da su nakon 30 godina, uspješno prijavljenim europskim projektom dobili četiri milijuna kuna, čime će kupiti bibliobus.
-Knjiga nije samo posudba, već s bibliobusom dolazi cijeli spektar različitih kulturnih sadržaja. To je pokretna knjižnica. Na proljeće ćemo imati i jedan izdvojen odjel za djecu i mlade u novom gradskom kotaru Kila – Mejaši, u kojem je puno mladih obitelji s djecom- najavila je Ribičić.
U sklopu knjižnice u Žrnovnici, rekla je, pokrenuli su izradu projekta za spomen-sobu Miljenka Smoje, koja bi trebala biti gotova do 14. veljače i njegova 100. rođendana.
Hrvatsko knjižničarsko društvo ustanovilo je Dan hrvatskih knjižnica 2010. godine radi bolje vidljivosti i prepoznatljivosti knjižnica i knjižničnih aktivnosti u javnosti, upoznavanja s mnogostrukim i važnim poslanjem i ulogom knjižnica u informiranju, obrazovanju i kulturi pojedinaca i zajednice u cjelini te razgradnje stereotipnih predodžaba o knjižnicama i knjižničarima.