Hrvatsko predsjedništvo EU-om brzo se prilagodilo izvanrednim okolnostima

Hrvatsko predsjedanje EU-om, koje završava s krajem lipnja, vrlo je brzo reagiralo na dosad nezabilježenu situaciju zbog pandemije covida- 19 i prilagodilo se nametnutim prilikama, rekla je državna tajnica u ministarstvu vanjskih poslova Nikolina Brnjac.
-Imali smo situaciju kakva nije upamćena od Drugog svjetskog rata, ali smo se iznimno brzo snašli, organizirali neformalne video-konferencije na ministarskoj razini, Vijeće je funkcioniralo, a ja sam redovito sudjelovala na svim plenarnim sjednicama Europskog parlamenta, osim dva puta kada sam podnijela pisano izvješće- rekla je Brnjac uoči zadnje plenarne sjednice EP-a za vrijeme hrvatskog predsjedanja koja je počela u srijedu popodne.
Brnjac je posebno istaknula brzu reakciju predsjedništva kada je u rekordnom roku na prijedlog Komisije dogovoren paket brze pomoći za ublažavanje posljedica pandemije covida-19 na gospodarstvo i zdravstvene sustave. Riječ je paketu koji uključuje kreditnu liniju Europskog stabilizacijskog mehanizma, jamstveni fond Europske investicijske banke i programu podrške za skraćeno radno vrijeme SURE, koji je ukupno vrijedan 540 milijardi eura i koji je dogovoren u travnju.
Državna tajnica Brnjac rekla je kako očekuje da će do kraja hrvatskog predsjedanja biti postignut dogovor zemalja članica o zajedničkom stajalištu o Konferenciji za budućnost Europe. Konferencija o budućnosti Europe trebala je biti pokrenuta na dan Europe 9. svibnja, ali je zbog pandemije covida-19 odgođena.
Europski parlament je već izglasao svoje stajalište o tome i sada se čeka na Vijeće, a nakon toga trebaju se uskladiti ta dva stajališta kako bi se konferencija pokrenula.