Održana info radionica za ESF projekte

U prostorijama Sveučilišne knjižnice Split, u petak je održana je informativna radionica na kojoj su predstavnici Ministarstva rada i mirovinskoga sustava predstavili Poziv na dostavu projektnih prijedloga „Aktivno uključivanje i poboljšanje zapošljivosti te razvoj inovativnih socijalnih usluga za ranjive skupine unutar 7 urbanih aglomeracija/područja Osijek, Pula, Rijeka, Slavonski Brod, Split, Zadar i Zagreb”.
Riječ je o prvom ITU otvorenom trajnom Pozivu na dostavu projektnih prijedloga koji se provodi u okviru Operativnog programa ”Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020.“, a unutar specifičnog cilja 9.i.1. Borba protiv siromaštva i socijalne isključenosti kroz promociju integracije na tržište rada i socijalne integracije ranjivih skupina, i borba protiv svih oblika diskriminacije. Opći cilj Poziva je povećati socijalnu uključenost i/ili zapošljivost ranjivih skupina kako bi se potaknulo njihovo sudjelovanje u društvu.
Urbanoj aglomeraciji Split alociran je indikativan iznos od 13 milijuna kuna, od čega je 85% osigurano iz sredstava Europskog socijalnog fonda, dok je obvezni udio nacionalnog sufinanciranja od 15% osiguran iz Državnog proračuna. Slijedom navedenog, intenzitet potpore po pojedinom projektu može iznosi do 100% prihvatljivih troškova pri čemu potencijalni prijavitelji i partneri nisu dužni osigurati sufinanciranje iz vlastitih sredstava. Naime, ukupna vrijednost Poziva iznosi 85,7 milijuna kuna, a iznos je podijeljen po grupama na 7 urbanih aglomeracija u kojima će se projektne aktivnosti provoditi. Najniža vrijednost potpore po pojedinom projektnom prijedlogu iznosi 750 tisuća kuna, a najviša vrijednost potpore 3 milijuna kuna.
Prihvatljivi prijavitelji po ovom pozivu, za područje Urbane aglomeracije Split su jedinice lokalne samouprave Urbane aglomeracije Split i javne ustanove kojima je osnivač jedinica lokalne samouprave, sa sjedištem na prostoru Urbane aglomeracije Split, a koje su registrirane za obavljanje djelatnosti u području obrazovanja, kulture ili socijalne skrbi.
Projektni prijedlozi se mogu podnositi od 20. siječnja do 18. prosinac 2020. godine.
Na radionici je prisustvovao velik broj zainteresiranih potencijalnih prijavitelja, i to predstavnici gradova i općina, javnih ustanova kao i velik broj predstavnika udruga s područja Urbane aglomeracije Split. Na početku radionice, sve prisutne ispred Grada Splita i ITU Posredničkog tijela je pozdravila pročelnica Službe za međunarodne i EU projekte, Radojka Tomašević, koja je ujedno i pozvala sve zainteresirane prihvatljive partnere da se obrate Gradu Split s inicijativom za zajedničku prijavu projektnih prijedloga s Gradom Splitom, a da se gradska razvojna agencija RaST, kao i županijska razvojna agencija RERA, stavljaju na raspolaganje svim zainteresiranim prijaviteljima i partnerima kao pomoć u osmišljavanju i prijavi projektnih prijedloga. Na kraju radionice predstavnici Ministarstva rada i mirovinskog sustava su odgovarali na upite sudionika, vezane uz pripremu dokumentacije projektnog prijedloga, intenzitete sufinanciranja prihvatljivih troškova projekta, obveze prijavitelja, kriterije prihvatljivosti i odabira za projekte, kao i na upite vezane uz uvjete Poziva te samu provedbu projekata. Predstavnici Ministarstva su iskazali veliko zadovoljstvo s iznimnom zainteresiranošću potencijalnih prijavitelja i partnera, naročito udruga s područja Urbane aglomeracije Split za objavljeni Poziv, te su i najavili uskoro objavu drugog poziva koji će se financirati unutar Specifičnog cilja 9iv2 Poboljšanje pristupa visokokvalitetnim socijalnim uslugama, uključujući podršku procesu deinstitucionalizacije, a koji će biti usmjeren primarno prema udrugama kao prijaviteljima i prilagođen njihovim potrebama i specifičnostima, a što nije slučaj u ovom prvom objavljenom Pozivu koji je primarno namijenjen gradovima i općinama, te javnim ustanovama u vlasništvu gradova i općina, a u kojem udruge mogu biti samo partneri, ali ne i prijavitelji.