Kreću paklene vrućine

Stiže toplinski val. Evo kako se zaštiti

Prema DHMZ-u, vrhunac toplinskog vala očekuje se od polovice tjedna

Turisti se u Dubrovniku na razne načine spašavaju od vrućinaGrgo Jelavic/PIXSELL

Iako se vrhunac toplinskog vala očekuje tek u drugom dijelu tjedna, već danas su visoke temperature natjerale ljude da potraže zaštitu od sunca koje od jutra nemilosrdno prži. Najviša dnevna temperatura zraka danas je između 31 i 33 °C.

Pretežno sunčano i vruće očekuje se i sutra. Uz umjeren i jak razvoj oblaka poslijepodne mala vjerojatnost za poneki pljusak s grmljavinom na širem području grada. Vjetar slab do umjeren sjeveroistočni. Najniža jutarnja temperatura zraka između 20 i 23, a najviša dnevna od 33 do visokih 35 °C.

Prema DHMZ-u, vrhunac toplinskog vala očekuje se od polovice tjedna s tim da bi najgore moglo biti na Jadranu i to od Rijeke do Dubrovnika, a potrajat će do kraja tjedna. Očekuje se i da će nebo ponovo postati žućkasto zbog novog dolaska afričkog pijeska.

Preporuke 

Već uobičajeno DHMZ daje preporuke građanima kako bi smanjili opasnost od toplinskih valova poglavito za zdravlje. Naglašava se da bi temperaturu u stanu trebalo održavati ispod 32 danju i ispod 24 stupnja noću. Također je preporuka da se dok su temperature izrazito visoke zatvore prozori i spuste roletne te da se u vrijeme najgorih vrućina tijekom dana ne izlazi na otvoreno. Pomoći će i tuširanje u mlakoj vodi, lagana odjeća i puno tekućine.

Preporučuju se tuširanje ili kupanje u mlakoj vodi, nošenje lagane široke svijetle odjeće i pokrivala za glavu te sunčanih naočala. Također i redovito korištenje kreme sa zaštitnim faktorom od štetnog UVA i UVB zračenja.

Ako je moguće valja izbjegavati naporni fizički rad.

Naročitu brigu valja posvetiti djeci – dojenčad do dobi od 6 mjeseci uopće ne izlagati suncu dok se djeca do kraja prve godine života ne smiju izlagati izravnom suncu, te valja primjenjivati zaštitne kreme zbog indirektnog zračenja, hipoalergene bez kemijskih filtera.

Lijekove treba držati na temperaturi ispod 25 stupnjeva Celzijevih ili u hladnjaku (pročitajte upute o skladištenju lijeka u uputi o lijeku). Ako neki član obitelji ili osobe kojima pomažete imaju vruću suhu kožu ili delirij (nerazumno razgovaraju i nemirni su), zujanje u ušima, probleme s vidom i malaksalost, grčeve i/ili su bez svijesti, odmah zovite liječnika ili hitnu pomoć.

Dok se čeka liječnika ili hitnu pomoć, osobu treba smjestiti u hladnu prostoriju u vodoravan položaj, podići joj noge i kukove, odstraniti odjeću i staviti hladne obloge na vrat, pazuhe i prepone. Osobe bez svijesti treba staviti u bočni ležeći položaj.

Važni brojevi koje treba znati su 194 za Hitna pomoć te Centar 112 kao jedinstveni komunikacijski centar za sve vrste hitnih situacija.

 

Aktualno
Splitsko-dalmatinska županija