Trogir se kao drugi grad u Hrvatskoj pridružio projektu Plastic Smart Cities

Trogir kao drugi grad u Hrvatskoj, iza Dubrovnika, pridružio se inicijativi Plastic Smart Cities uz koju namjerava u potpunosti izbaciti jednokratnu plastiku iz Grada i gradskih ustanova u cilju smanjenja plastičnog otpada u moru
trogir-2-960×675gradonačelnik.hr

Trogir kao drugi grad u Hrvatskoj, iza Dubrovnika, pridružio se inicijativi Plastic Smart Cities uz koju namjerava u potpunosti izbaciti jednokratnu plastiku iz Grada i gradskih ustanova u cilju smanjenja plastičnog otpada u moru.

– Početkom godine već smo je eliminirali iz Kneževa dvora pa su plastične boce, čaše, vrećice i sličan potrošni materijal, koji se u pravilu baci nakon jednog korištenja, zamijenjeni staklenim, kartonskim i drvenim varijantama. Od sada jednokratnu plastiku izbacujemo iz muzeja, knjižnice, vrtića. Briga za okoliš jedan je poseban parametar naprednosti nekog grada i zajednice i zato na zelenim projektima intenzivno radimo zadnjih par godina- poručio je gradonačelnik Ante Bilić za gradonačelnik.hr.

– Sanirao se deponij, uskoro otvara reciklažno dvorište, grad, tvrdi gradonačelnik, nikad nije bio ozelenjavan koliko u posljednjem periodu. Postavile su se i kante za odvajanje otpada o čemu će se više govoriti i educirati uskoro – dodao je.

-Određena svijest o zaštiti okoliša postoji među našim građanima, ali moramo se svi probuditi te početi čuvati našu bogomdanu prirodu o kojoj ovisi i kvaliteta života, ali i turističke ponude, mi u gradskoj upravi bit ćemo prvi primjer tome i partner svakome sa zelenim idejama- zaključio je Bilić.

Udruga Sunce Split u suradnji s WWF Mediterranean ove je godine započela s provođenjem projekta Plastic Smart Cities Croatia, u kojem kao partner sudjeluje jedna općina ili grad na moru, a koji bi provedbom projektnih aktivnosti doprinijeli smanjenju plastičnog otiska u različitim segmentima društvenog života lokalne zajednice te potaknuli upotrebu alternativnih rješenja za jednokratnu plastiku i poduzeli mjere za sprječavanje dotoka plastike u prirodu do 2030. Prvi grad koji je započeo s provođenjem mjera predviđenih projektom Plastic Smart Cities je Dubrovnik, a sada se pridružio i Trogir.

Sredozemno more jedno je od najzagađenijih svjetskih mora, a polovica tih enormnih količina otpada dolazi s kopna. U Hrvatskoj se svake godine stvara 400 kilotona plastičnog otpada, odnosno u prosjeku 96 kg plastike po stanovniku. Među 22 mediteranske zemlje u regiji, Hrvatska je deseti najveći proizvođač plastičnih proizvoda i ima treću najveću proizvodnju otpada po glavi stanovnika.

U idućih 18 mjeseci u sklopu projekta tako je predviđen niz aktivnosti – od istraživanja, informiranja i izrade analiza i planova, radionica preko javnih događanja i tribina. Kroz provedbu projektnih aktivnosti radit će se i na podizanju svijesti građana grada Trogira, i u konačnici svih građana RH.

Trogir