Umjetnost i tradicija spojeni u monumentalnom mozaiku Supetra

Grad Supetar s ponosom predstavlja novo jedinstveno umjetničko djelo dostupno svima, živopisni mozaik, umjetnički rad naše akademske slikarice i grafičarke Zejne Trebotić Kušeta. Mozaik smješten na adresi Vlačica 5, ispred sjedišta Grada, dojmljivo priča priču o povijesti i identitetu našeg kraja. To je direktni rezultat suradnje dva grada – Supetra i Vela Luke, a vjerujem da će postati trajni simbol naše zajednice i kulturnog nasljeđa. Zahvaljujem svima koji su svojim radom i podrškom doprinijeli realizaciji ovog iznimnog projekta, ističe gradonačelnica Supetra Ivana Marković.
Na mozaiku se nalazi čak 36.000 kamenih kockica, koje čine devet cjelina međusobno povezanih u jedinstvenu priču grada. Proces stvaranja ovog iznimnog djela trajao je pune dvije godine i uključivao desetke skica, crteža i brojna putovanja. Sama izrada mozaika odvijala se u Vela Luci, uz podršku tamošnjeg akademskog kipara i mozaicista Anton Marinovića.
Cijeli rad obiluje simbolikom koja slavi povijest, tradiciju i svakodnevni život grada. U temeljima mozaika utisnuti su otisci stopala velikana koji su svojim radom obilježili prošlo stoljeće: Job, Ujević, Rosandić i veliki Ivan Rendić. Supetarske ribare simbolizira riba kovač, poznata i kao šampjer, dok je brački kamen obilježen mlatom, batom i klinovima. Tu su još motivi lumbrele te vinove loze koja se nadovezuje na kolon. Leroj, prepoznatljiv simbol Supetra sa simboličnih pet do dvanaest na satu također se našao na mozaiku, a jedna od ploča sadrži i stih bračkog pjesnika Štefe Pulišelića kao poruku o važnosti riječi i komunikacije u zajednici.
-Presretna sam i ponosna što sam imala priliku utkati dio sebe u moj grad i vjerujem da sam ga učinila još ljepšim. Ljepota je u očima promatrača, a mozaik pripada svima nama- izjavila je Zejna Trebotić Kušeta, autorica mozaika.
Realizacija ovog projekta ne bi bila moguća bez gradonačelnice Vela Luke Katarine Gugić, te majstora Antona Marinovića, čija je stručnost bila ključna za izvedbu ovog djela. Posebne zahvale upućuju se i klesarskoj radionici Dražen Jakšić, tvrtkama Lirica kamen i Brač kamen d.o.o., kao i vrijednim komunalnim radnicima i volonterima koji su svojim trudom pridonijeli završnim radovima.