VIDEO/FOTO: LJEPOTE IMOTSKE KRAJINE – Špilja Zovnjača
Spilja Zovnjača nalazi se u Općini Podbablje, nedaleko od mjesta Biloši i duga je oko 150 metara. Ulaz u spilju Zovnjaču nalazi se na nadmorskoj visini od 405 metara, dimenzija je 10 x 10 metara, nakon kojeg slijedi vertikala od 4 metra. Nastavlja se kosina nakon koje se ulazi u horizontalan kanal na čijem početku se nalaze stalagnati visine 5 metra i promjera oko 3 metra. Stalagnati ili špiljski stupovi, nastali su spajanjem stalaktita i stalagmita. Iza stalagnata ponovo je vertikalan skok visine 3 metra kojeg čini prekrasan saljev. Kanal se nastavlja pod nagibom između 20-30˚, prostranih je dimenzija, visine 15 metara i širine 10 metara.
Dno kanala prekriva kršje, a na stropu su brojni spiljski ukrasi: stalaktiti, saljevi i zavjese. U boku kanala i na njegovom dnu nalaze se stalagmiti i stalagnati velikih dimenzija. Velike količine stalaktita, dimenizija i preko jednog metra koje se nalaze na stropu spilje Zovnjače ukazuju na intenzivne procese okršavanja i prisutnost veće količine difuzne infiltracije oborina u određenom razdoblju geološke prošlosti i prelaska u fosilni stadij spilje.
Spilju Zovnjaču fizički su istražili i topografski snimili članovi SO HPD Željezničar iz Zagreba 1981. godine, kad su utvrdili da se radi o morfološki jednostavnom objektu, nažalost bez perspektive za daljnja speleološka istraživanja. U sklopu izrade stručne podloge za Geopark “Imotska jezera” 2018. godine, stručni tim u sastavu B. Jalžić i R. Ozimec posjećuje spilju te započinje biospeleološka istraživanja. Provedena su mikroklimatska mjerenja, analiza spiljskih staništa, istraživanje špiljske bioraznolikosti, fotografiranje prostora spilje i spiljskih staništa, kao i makro-fotografiranje spiljskih organizama. Nađeni su i uzorci brončanodobne keramike te je spilja i novoutvrđeno arheološko nalazište. Spilja Zovnjača se u nekoliko navrata i naknadno istražuje (B. Jalžić) te se svaki puta utvrđuju novi predstavnici spiljske faune.
(IZVOR: Geopark Biokovo-Imotska jezera)
FOTO: Luka Kolovrat