Splićani će na Turskoj kuli u urbanom vrtu moći saditi povrće

Split bi uskoro trebao dobiti urbani vrt na području Turske kule, gdje će Splićani moći saditi povrće, voće i druge željene kulture bez potrebe odlaska izvan grada, najavili su iz stranke Pametno za Split i Dalmaciju. Rekli su da Nakon Zagreba, Pule, Varaždina i još nekoliko hrvatskih gradova, i Split konačno dobiva urbani vrt, istaknuli su, podsjećajući da je to inicijativa koju su pokrenuli još 2020. godine.
Po riječima Branimira Urlića iz Pametno za Split i Dalmaciju, gradonačelnik je donio zaključak kojim će se na Turskoj kuli čestica zemlje u vlasništvu grada, površine 4325 metara četvornih, urediti u urbani vrt u sklopu pilot projekta RU:RBAN, URBACT III Second wave, koji Grad Split provodi s Udrugom za permakulturu.
-Pronašli smo gradsku česticu zemlje na Turskoj kuli koja će se tim projektom privesti svrsi za urbani vrt. Naši sugrađani moći će saditi voće, povrće i druge željene kulture bez potrebe odlaska izvan grada. Ovako se može živjeti u stanu, a istovremeno obrađivati dio zemlje i tako pridonijeti i kućnom budžetu i kućnoj radosti koja je neizostavna kad uberete vlastitu salatu, blitvu i ostalo- rekao je Urlić.
Kako je istaknuo, čekajući da počne prva sadnja na Turskoj kuli, navijat će da se u Splitu naprave urbani vrtovi i u drugim dijelovima grada, za što traže način i lokacije.
Predsjednica stranke Kristina Vidan je rekla da su ponosni što se ideja koju su dugo zagovarali napokon realizira. Istaknula je kako je ono što su najavili u izbornom programu – Split kao zelen i pošumljen grad u kojemu sugrađani svoje slobodno vrijeme kvalitetno provode na otvorenome – tim urbanim vrtom još jedan korak bliže ostvarenju.