Vili Beroš: Predviđamo da će školska godina početi u predviđenom terminu

Po našim predviđanjima, školska godina bi trebala početi u predviđenom terminu (7. rujna), poručio je ministar zdravstva Vili Beroš, ali i napomenuo da će ekspertna skupina opisati epidemiološku sliku koja bi eventualno mogla odgoditi početak nastave
Zagreb: Vili Beroš i Saša Bilić predstavili mobilnu aplikaciju “Stop COVID-19”Josip Regovic/PIXSELL

Po našim predviđanjima, školska godina bi trebala početi u predviđenom terminu 7. rujna, poručio je ministar zdravstva Vili Beroš, ali i napomenuo da će ekspertna skupina opisati epidemiološku sliku koja bi eventualno mogla odgoditi početak nastave.

Beroš je to rekao za RTL Danas upitan hoće li nastava, s obzirom na današnje izjave ministra obrazovanja Radovana Fuchsa da će početak škole ovisiti o epidemiološkoj situaciji, dok je premijer Andrej Plenković istaknuo da školska godina počinje u školskim klupama.

Ministar napomjnje kako postoji radna skupina u Ministarstvu obrazovanja, koja upravo to pitanje razmatra i o tome raspravlja, njezini članovi su i dvoje epidemiologa “i oni će zajedno sa stručnjacima koji se bave obrazovanjem donijeti te kriterije koji će opisivati epidemiološku sliku, koja bi eventualno mogla odgoditi početak nastave”.

– Međutim, nismo takvog očekivanja. Ukoliko bude sve po nekim našim predviđanjima, školska godina bi trebala početi u predviđenom terminu – poručio je.

Sve dok je virus među nama trebamo bit zabrinuti

Na pitanje trebamo li u Hrvatskoj biti zabrinuti jer već dva dana broj novozaraženih koronavirusom premašuje dvije stotine, Beroš je odgovorio kako, sve dok je virus među nama, moramo biti zabrinuti i pozivati na odgovorno ponašanje.

– Dva dana zaredom su rekordni, preko dvije stotine zaraženih, na taj način smo došli do kumulativne stope novooboljelih u četrnaest dana koja iznosi 47, što je značajno. Međutim, ono što je još uvijek dobro, to je da je većina žarišta pod kontrolom, da znamo izvorišta infekcije, da znamo i njihove kontakte, pa epidemiolozi kao i do sad rade iznimno vrijedan posao kako bi zaustavili širenje infekcije – kazao je.

Međutim, naglasio je, njihovi napori neće biti dostatni pa se svi moramo odgovorno ponašati, pogotovo zato što se brojni mladi, koji su bili na jadranskoj obali gdje su se “opustili”, sada vraćaju u svoje kontinentalne domove.

– Tu postoji opasnost da virus, ukoliko su zaraženi, prenesu na svoje starije, na svoje imunološki kompromitirane ukućane, što je nova dodatna opasnost – ističe Beroš.

Veći broj novozaraženih posljedica većeg broja testiranja

Teško je, tvrdi, sada govoriti o tome hoće li broj novozaraženih sutra, prekosutra narasti do 300, za mjesec dana i do 400, ali i navodi kako su ove veće brojke “sigurno posljedica toga što je učinjeno preko 2300 testiranja, daleko najviše do sada”.

– Dakle, s toliko velikim brojem testiranja, za očekivati je da će broj novooboljelih biti nešto veći. Ono što sada moramo i dalje iz dana u dan, iz sata u sat je pratiti situaciju i reagirati – rekao je Beroš.

 

Aktualno
Hrvatska