U Splitu dosad cijepljeno stotinjak osoba koje su u životu doživjele tešku alergijsku reakciju

Splitski KBC sastavio je poseban tim za cijepljenje osoba koje su u životu doživjele tešku alergijsku reakciju
Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Splitski KBC sastavio je poseban tim za cijepljenje osoba koje su u životu doživjele tešku alergijsku reakciju te je u protekla dva tjedna cijepljeno njih stotinjak od kojih nijedna nakon cijepljenja nije doživjala anafilaksu, doznaje se od pomoćnice ravnatelja KBC-a Slavice Dajak.

Splitska se bolnica među prvim kliničkim bolničkim centrima u državi pobrinula kako bi cijepila ljude koji su u  životu doživjeli težak oblik alergijske reakcije koja počinje iznenada i može biti smrtonosna.

– U bolnici je oformljen tim za osobe koje su imale anafilaktičke reakcije. Liječnici obiteljske medicine takvim pacijentima ispunjavaju trijažni upitnik i upućuju ih u bolnicu, gdje dobivaju raspored kada će biti cijepljeni – rekla je ravnateljica županijskoga Nastavnog zavoda za javno zdravstvo dr. Željka Karin.

Pomoćnica ravnatelja splitskoga KBC-a dr. Slavica Dajak je rekla da su za takve pacijente otvorili punkt u šatoru ispred Hitnog internog prijama, gdje se cijepi subotom. U timu je liječnik obiteljske medicine, epidemiolog i anesteziolog. U protekla dva tjedna cijepljeno je  stotinjak takvih osoba, rekla je i dodala da nije bilo nijednog slučaja anafilakse.

– Obično subotom naručimo od 80 do 100 pacijenata. Do sada smo cijepili stotinjak ljudi. Prvo smo cijepili na Internom odjelu pa smo vidjeli da  ljudi  nemaju neke ozbiljne reakcije i shvatili da će to predugo trajati, a stanovništvo treba procijepiti što prije, pa smo odlučili da ih cijepimo subotom. Tada ih naručujemo veći broj, liječnici obiteljske medicine ih cijepe, a mi organiziramo cijepljenje, pozivamo pacijente i čuvamo da sve prođe kako treba – objasnila je Dajak. Do sada su primili 700 takvih zahtjeva za cijepljenje i popunjeni su sljedećih sedam subota, dodala je.

Dajak je rekla i da je “priličan broj” onih koji ne ispunjavaju kriterije da tu budu tako cijepljeni. Poručila je da pacijenti koji su dosad imali blaže alergijske reakcije ne bi trebali dolaziti na cijepljenje u bolnicu.

Osobe koje su svojedobno doživjele anafilaktičku reakciju nakon što prime cjepivo u šatoru su pod nadzorom posebnog liječničkog tima i ondje ostaju jedan sat, a one s dosadašnjim blažim alergijskim reakcijama ostaju pola sata i još pola sata stoje ispred šatora.

Osim osoba koje su doživjele anafilaktičku reakciju, upite o cijepljenju u bolnici šalju i pacijenti koji primaju antikoagulantnu terapiju, no to ide preko Nastavnog zavoda za javno zdravstvo, rekla je na kraju Dajak.

Posebni liječnički tim za cijepljenje alergičara s anafilaksom ima još riječki KBC, a u Zagrebu bi se trebao uskoro sastaviti.

Split