Tražila se stolica više

Šošić: Demografija će u ovom desetljeću biti pitanje br.1, Mandić: Ključ je paušalni obrt!

Na Kamenmostu održana zanimljiva tribina "Kako privući sredstva iz Splitsko-dalmatinske županije?"
Tribina o potporama HDZ – 021 portal

U srijedu se na Kamenmostu tražila stolica više. Za publiku i znatiželjnike pretijesan prostor i jednu poprilično zanimljivu tribinu o tome kako privući sredstva iz Splitsko-dalmatinske županije? Kako smo i najavili, HDZ Podbablje organizirao je u prostorima općine Podbablje tribinu o poduzetništvu na kojoj su sudjelovali: dožupan Ante Šošić, pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo, EU fondove i poljoprivredu Anđelko Katavić i poduzetnik Stipe Mandić. Anđelko Katavić otvorio je tribinu temom o samim potporama i mogućnostima, koje se mogu iskoristiti iz županije:

-Revitalizaciju demografske obnove ne bi bilo lako postići da nije bilo turizma ili poljoprivrede. Svaka obitelj koja se time bavi, s tim je okupljena 100 posto. Poduzetnik najlakše dođe do poduzetničkog inkubatora, koji su nama dobrodošli, naročito kad su se pojavili EU fondovi. Dali smo 1700 potpora, od toga je 2000 zaposlenih. Čovjek mora opravdati svoju dokumentaciju. Mi vam možemo dati za opremu, ali je ključ i u onome što vam kaže Zavod za zapošljavanje. Sredstva su strogo namjenska, a ne poklon bonovi, kazao je Katavić i prepustio riječ dožupanu Šošiću, koji se dotakao pitanja demografije, za koje kaže da će biti pitanje br.1 u ovom desetljeću. Za sve one koji čekaju na projekt „Tu je tvoj dom“, kazao je kako će krenuti za 10-ak dana.

-Mi smo mlada nacija. Rođenje države je proces koji se uči. Demografija je po meni pitanje br.1, koje nas čeka u ovom desetljeću. Naša županija ima demografske trendove, ima i unutarnje migracije. Ono što ne možemo kompenzirati je negativan priraštaj. Startali smo s potporama za novorođenu djecu, ali da bismo mijenjali trendove potpore smo maksimalizirali u visini potpore koju dobije pojedinac. Prvi smo uveli besplatne marende, besplatne knjige svim osnovnoškolcima. Isplatili smo 24 tisuće potpora i omogućili smještaj studentima, koji nisu dobili mjesto u domu. Možda je sve ovo nedostatno, ali nešto je i u načinu života. Tu ne možemo kompenzirati, kazao je Šošić.

Publici se predstavio i Stipe Mandić, koji je govorio o pokretanju posla s čišćenjem dimnjaka. Koristio je kaže mjere Zavoda za zapošljavanje, a danas kao dimnjačar djeluje na području: Makarske, Metkovića i Vrgorca. Samo na prostoru Imotskog ima sve više posla.

-Naglasak treba staviti na zapošljavanje žena, pa i kroz samozapošljavanje. Egzistencija je najbitnija, a bitna je i upornost. Ključ je paušalni obrt. Prve 2 godine su teške, ali treba ustrajati u ideji. Ovdje je život zdraviji, kazao je za kraj Mandić.

Sve u svemu, brojka posjetitelja sigurno je nadmašila očekivanja organizatora, koji će za ovakve buduće događaje morati tražiti puno veći prostor.

TEKST: DARKO LONČAR
FOTO: SAŠA TADINAC

Podbablje
Politika